Language: PL / EN
Language: PL / EN

Znaczenie wody dla organizmu człowieka

Woda jest podstawą życia na Ziemi, dlatego nie tylko żyjące organizmy, jak również rośliny są od niej bardzo mocno uzależnione. Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody a ciało dziecka z 75 %, co sprawia, że woda w organizmie człowieka jest niezbędna w codziennym odżywianiu.

Jaka jest stała rola wody w procesach odżywczych naszego organizmu?
Otóż przenosi ona  składniki odżywcze z pożywienia do komórek organizmu, przyczynia się do wydalania
z nich produktów przemiany materii, również  tych toksycznych raz reguluje temperaturę ciała. Nie wszyscy wiedzą, że związki toksyczne tworzą się np. w mięśniach podczas intensywnego wysiłku. Dlatego tak ważne jest aby dostarczyć do organizmu właściwą ilość wody nie tylko podczas treningów, ale także wszelkich intensywnych aktywności fizycznych. Woda jest również nośnikiem innych ważnych substancji jak hormony czy enzymy.

Wiemy, że niedostateczne nawadnianie organizmu powoduje zmęczenie ale fakt, że utrata tylko 10% zasobów wody z naszego organizmu zagraża życiu nie jest już tak oczywisty. Zawartość wody w organizmie często się waha ze względu na wiek. W ciągu doby 3 do 6% wody ustrojowej ulega wymianie, czyli po 10 dniach nasz organizm wymienia około 50% wody ustrojowej.

Wiemy, że powinniśmy pić płyny w ciągu dnia, ale co to znaczy? Ile płynów ? To znaczy, że u dorosłego człowieka zapotrzebowanie na wodę wynosi
2-4% masy ciała, a u dziecka 10-15%. Przyjęto, że absolutnie minimalna niezbędna ilość płynów, która zapobiega zmianom patologicznym w organizmie to 1 litr wypijany w ciągu doby. Oczywiście każda aktywność fizyczna powoduje wzrost zapotrzebowania na płyny. Podczas upałów wzrasta ono trzykrotnie, o czym przypominają lekarze oraz wszelkie media. Niestety wciąż dużo osób o tym zapomina, a w efekcie ich zdrowie ponosi tego ciężkie konsekwencje.

Źródło – tekst opracowany na podstawie:  Ziemiański Ś.” Rola równowagi wodno-mineralnej w organizmie”, Agro Przemysł, nr specjalny Lato 2006.

Zostaw odpowiedź