Language: PL / EN
Language: PL / EN

Rola dwutlenku węgla w wodzie mineralnej

Dwutlenek węgla, jest naturalnym składnikiem wody. Wpływa korzystnie na jej skład chemiczny i kwasowość. Często o Ze względów technologicznych odgazowuje się wody naturalnie gazowane, żeby potem dodać go z powrotem do wody w pożądanych ilościach. Nie dotyczy to wód leczniczych, których założeniem jest zachowanie całkowicie naturalnego stanu wody.

Gaz może być też wtłaczany do wody z innego źródła niż złoże podziemne, ale musi się nadawać do celów spożywczych. Opis na etykiecie butelki wody wskazuje, wtedy że woda została „nasycona CO2„. Wyróżniamy trzy stopnie nasycenia wody:
– niskie, do 1500 mg/l,
– średnie, 1500-4000 mg/l,
– wysokie, ponad 4000 mg/l.

Dwutlenek węgla działa bakteriostatycznie i konserwująco co znaczy,
że przedłuża trwałość wody i nadaje jej kwaskowy smak, który działa orzeźwiająco. Dzięki CO2, nawet wody o mdłym smaku, stają się znacznie smaczniejsze.

Dodatkowo dwutlenek węgla wspomaga trawienie – pobudza błonę śluzową żołądka, wzmagając wydzielanie soków. Jednorazowe spożycie dużej ilości wody z gazem przyspiesza przesuwanie się pokarmu w jelitach. Mechaniczny ucisk na ściany żołądka i jelit powoduje przekrwienie,
co sprzyja przyswajaniu pokarmu. Obecność dwutlenku węgla jest więc korzystna od czasu do czasu, zwłaszcza po zbyt obfitym posiłku, a także
dla osób z niedokwasotą.

Są jednak minusy spożywania wody z CO2 . Woda z gazem niestety może zaostrzać objawy choroby wrzodowej i nadkwasoty. Wody mocno nasycone CO2 są odradzane osobom z niewydolnościami układów oddechowego i krążeniowego. Nie należy ich również podawać dzieciom.

Źródło: poradnikzdrowie.pl artykuł pt. „ Woda mineralna – co warto wiedzieć o wodzie mineralnej”

Zostaw odpowiedź