Language: PL / EN
Language: PL / EN

Fakty i mity dotyczące wody

Należy codziennie dużo pić! minimum 2l płynów dziennie! poza kawą, herbatą, sokami czy kolorowymi napojami należy pamiętać o samej wodzie! Często słyszymy takie hasła, ale co tak naprawdę wiemy
o wodzie, rodzajach wody butelkowanej dostępnej w sklepach i o jej składnikach? W tym wpisie wyjaśnię pewne hasła dotyczące wody, rzucane w mediach i Internecie. Z racji na niewielką dostępność artykułów naukowych dotyczących wody i składników mineralnych w niej zawartych większość konsumentów nie wie jaki skład mineralny mają wody butelkowane, które spożywają codziennie. Producenci nie zwracają uwagi  konsumentów na to by wybierali taką wodę jaka jest odpowiednia
dla ich stanu zdrowia, np. o odpowiedniej mineralizacji czy nasyceniu CO2.

  • A co z sodem?– Nadmiar sodu ma niekorzystny wpływ na ludzki organizm, m.in. zatrzymuje wodę w komórkach, podnosi ciśnienie krwi. Należy pamiętać, że poziom sodu znacznie poniżej norm jest równie szkodliwy i może doprowadzić do osłabienia organizmu, odwodnienia, częstych skurczy mięśni, a nawet nieprawidłowego funkcjonowania mózgu.

  • Dwutlenek węgla – o jego niekorzystnym działaniu zapewnia wielu dietetyków, a powtarzanie takich informacji w różnych mediach jak i Internecie utrwala to przekonanie w głowach konsumentów.  Jest ono jednak nie do końca trafne. Zawartość CO2w spożywanej wodzie szkodzi jedynie osobom cierpiącym na stany zapalne gardła i wszelkie choroby gastryczne. Jeśli chodzi o osoby zdrowe, to nie wykazano negatywnego działania wody z gazem, a wręcz odwrotnie. Zawartość CO2 poprawia smak wody, działa konserwująco i bakteriostatyczne, zatem gazowana ma porównywalną ilość zalet co niegazowana – a jedną z nich jest dłuższa przydatność do spożycia po otwarciu butelki .
  • Woda polecana przez różne instytucje  –Należy  pamiętać, że tylko wody nisko zmineralizowane
    i niegazowane są polecane w żywieniu niemowląt i małych dzieci. Niestety te same wody mogą nie być odpowiednie dla kobiet po ciąży, których organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na minerały.

Źródło: tekst opracowany na podstawie Prace Naukowe Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej Nr 123 2008 rok,  Monika Derkowska–Sitarz i Anna Adamczyk–Lorenc „Wpływ składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie pitnej na organizm człowieka.

Zostaw odpowiedź