Back Logo
<< Wróć do poprzedniej strony

Znaczenie wody dla organizmu człowieka
 

Woda jest podstawą życia na Ziemi, dlatego nie tylko żyjące organizmy, ale i rośliny są od niej bardzo mocno uzależnione. Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody a ciało dziecka z 75%, co sprawia, że woda w organizmie człowieka jest niezbędna w codziennym odżywianiu.
 

Jaka jest stała rola wody w procesach odżywczych naszego organizmu?
Otóż przenosi ona składniki odżywcze z pożywienia do komórek organizmu, przyczynia się do wydalania 
z nich produktów przemiany materii, również tych toksycznych raz reguluje temperaturę ciała. Nie wszyscy wiedzą, że związki toksyczne tworzą się np. w mięśniach podczas intensywnego wysiłku. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć do organizmu właściwą ilość wody nie tylko podczas treningów, ale także wszelkich intensywnych aktywności fizycznych. Woda jest również nośnikiem innych ważnych substancji jak hormony czy enzymy.
 

Wiemy, że niedostateczne nawadnianie organizmu powoduje zmęczenie, ale fakt, że utrata tylko 10% zasobów wody z naszego organizmu zagraża życiu, nie jest już tak oczywisty. Zawartość wody w organizmie często się waha ze względu na wiek. W ciągu doby 3 do 6% wody ustrojowej ulega wymianie, czyli po 10 dniach nasz organizm wymienia około 50% wody ustrojowej.
 

Wiemy również, że powinniśmy pić płyny w ciągu dnia, ale co to znaczy, ile płynów ? To znaczy, że u dorosłego człowieka zapotrzebowanie na wodę wynosi 2-4% masy ciała, a u dziecka 10-15%. Przyjęto, że minimalna niezbędna ilość płynów, która zapobiega zmianom patologicznym w organizmie to 1 litr wypijany w ciągu doby. Podczas upałów zapotrzebowanie wzrasta trzykrotnie, o czym lekarze przypominają, a w ostatnich latach także wszelkie media nagłaśniają, ponieważ wciąż dużo osób o tym zapomina. W efekcie, ich zdrowie ponosi tego ciężkie konsekwencje.

 

Źródło: tekst opracowany na podstawie: Ziemiański Ś. „Rola równowagi wodno-mineralnej w organizmie”, Agro Przemysł, nr specjalny Lato 2006.