Back Logo
<< Wróć do poprzedniej strony

Wpływ składników zawartych w wodach Jawor Mineral i Jaworzanka na organizm człowieka.

Ideą Jawor Zdrój i naszych produktów — Jawor Mineral i Jaworzanka — jest wspieranie zrównoważonej diety, dlatego chcemy, żeby konsumenci wiedzieli jakie właściwości mają składniki zawarte w naszej wodzie. Zależy nam na tym, aby nasze wody stały się częścią Waszej diety, ale również, żebyście kupowali je świadomie - wiedząc co pijecie i jak to wpłynie na Wasze zdrowie.

Składnik Zawartość składnika w mg na 1 litr wody Wpływ na orgamizm
Wodorowęglany (HCO3- ) 107,39 mg/l Przyspieszają trawienie, pomagają utrzymać równowagę kwasową w żołądku i jelitach oraz skutecznie w zwalczają zatrucie alkoholowe.
Siarczany (SO42-) 160,48 mg/l Siarka wchodzi w skład wielu enzymów i ma bardzo duże znaczenie w poprawnym funkcjonowaniu ludzkich komórek.
Chlorki (Cl-) 42,89 mg/l Chlor odgrywa ważną rolę w procesach trawiennych, ponieważ jest składnikiem żołądkowych kwasów trawiennych, odpowiada również za prawidłowe ciśnienie osmotyczne w komórkach.
Sód (Na+) 19,45 mg/l

Sód jest niezbędny do wymiany wody pomiędzy komórkami a substancją międzykomórkową
oraz do przewodzenia bodźców w komórkach nerwowych. Jest również bardzo ważny w pracy mięśni, (także serca) – umożliwia ich skurcze. Reguluje gospodarkę wodną organizmu i wpiera wchłanianie wielu składników odżywczych, na przykład glukozy i aminokwasów;

Niedobór sodu w organizmie (hiponatremia) przyczynia się do rozcieńczenia krwi oraz pośrednio do odwodnienia organizmu.

Z kolei nadmiar sodu w organizmie (hipernatremia)powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co w perspektywie dłuższego czasu znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu oraz rozwoju raka żołądka.

Potas (K+) 2,67 mg/l Potas jest niezbędny do regulacji poziomu wody w komórkach oraz ciśnienia osmotycznego. Wspiera utrzymanie równowagi płynów w organizmie, odpowiada za przesyłanie impulsów nerwowych i za skurcze mięśni. Niedobór potasu powoduje nerwowość, ogólne zmęczenie, spadek ciśnienia krwi, osłabienie i zaparcia.
Wapń (Ca2+) 60,12 mg/l O tym, że wapń jest budulcem naszych kości i zębów, a jego niedobór wapnia może spowodować osteoporozę, wie każdy, ale czy wiecie, że ma znaczenie w funkcjonowaniu i pracy mięśni oraz przesyłaniu sygnałów nerwowych? Wpływa na krzepnięcie krwi oraz reguluje pracę serca. Niedobór potasu może być przyczyną częstych skurczy, wymiotów, nadmiernej potliwości czy nerwowości.
Magnez (Mg2+) 27,95 mg/l Magnez jest istotny w budowie kości oraz komórek, zwłaszcza mięśniowych. Pomaga zachować równowagę systemu nerwowego i uczestniczy w budowie wielu enzymów. Niedobór magnezu powoduje rozdrażnienie, nerwowość oraz skurcze.
Fluor (F-) 0,08 mg/l

Fluor jest składnikiem kości i zębów, wzmacnia szkliwo, zębinę, zapobiega występowaniu próchnicy, zmniejsza rozpuszczalność szkliwa. Wpływa na gospodarkę wapnia i fosforu w organizmie. Zażywany w czasie ciąży wspomaga wchłanianie żelaza i zapobiega niedokrwistości. U osób dorosłych odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostnego.

Niedobór fluoru powoduje demineralizację kości oraz kruchość i podatność zębów na próchnicę.

Stałe spożywanie wód o wysokiej zawartości fluoru stwarza dobre warunki dla rozwoju fluorozy, choroby, której objawami są plamy na szkliwie zębów i ich kruchości.

Dwutlenek węgla Jawor Mineral lekko gazowana do 1500mg/l

Dwutlenek węgla działa orzeźwiająco, pobudza produkcję soków trawiennych, działa konserwująco i bakteriostatyczne co oznacza, że woda gazowana ma dłuższą trwałość po otwarciu butelki. CO2 w spożywanej wodzie szkodzi jedynie osobom cierpiącym na stany zapalne gardła i wszelkie choroby gastryczne.

Jawor Mineral gazowana od 1500 mg/l do 4000mg/l

 

Źródło: opracowane na podstawie charakterystyki składników według: www.mineralwaters.org