Back Logo
<< Wróć do poprzedniej strony

 

 

Upalne dni

 

Wysoka temperatura nad wodą czy na campingu za miastem, nie jest taka uciążliwa jak w mieście, gdzie męczy i znacznie osłabia organizm. Intensywne promieniowanie słoneczne i wysoka temperatura w połączeniu ze smogiem utrudniają oddychanie, podrażniając oczy i skórę. W dodatku mury i asfalt nagrzewają się tak mocno, że utrzymuje się temperatura o kilka stopni wyższa, niż na otwartej przestrzeni.
Bardzo wysokie temperatury mogą wpłynąć negatywnie na pracę układów: pokarmowego, oddechowego, a nawet krwionośnego. Oczywiście nasze organizmy są do pewnego stopnia przygotowane do upałów. Uruchamia się szereg tzw. reakcji termoregulacyjnych, zapobiegających przegrzaniu. Przykładowo rozszerzają się naczynka krwionośne, co przyspiesza krążenie krwi oraz pobudza gruczoły potowe do intensywniejszego  wydzielania potu, który parując — organizm podczas upałów, intensywnie się pocąc. Nasz organizm może wtedy stracić nawet 12 litrów wody!
 
Jak walczyć z upałem ?
 
Wraz z potem, prócz ciepła, usuwamy z organizmu wodę i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sole mineralne. Dlatego podczas upałów, niezależnie czy chce nam się pić, musimy uzupełniać płyny. Zwykle minimum to 2 litry dziennie, np. wody mineralnej, soków, herbatek ziołowych lub owocowych, lecz wysokie temperatury wymuszają na nas znaczne zwiększenie tej dawki. Ilość wypitych płynów powinna zależeć od naszego rytmu dnia, ale zaleca się picie min. 4 litrów dziennie. Należy unikać napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę (ze względu na jej działanie moczopędne i pobudzające). 

Jakie zagrożenia niosą ze sobą wysokie temperatury?

Jeśli będziesz pić za mało, grozi Ci odwodnienie. Prowadzi ono do zaburzeń w pracy wielu narządów wewnętrznych i układów. Gdy do mózgu dociera informacja, że organizm wypocił zbyt dużo płynów, blokuje on pracę gruczołów potowych, aby zatrzymać resztki wody. Przez to temperatura ciała wzrasta bardzo szybko i może dojść do przegrzania organizmu, czyli tzw. hipertermii. Początkiem są kłopoty z układami pokarmowym i krążenia, narastające uczuciem zmęczenia, a czasem też udar cieplny (słoneczny).
Najgorzej upały znoszą: dzieci, osoby starsze, nadużywające alkoholu, cierpiące na nadwagę i otyłość, a także wszelkie choroby przewlekłe.

Na czas wysokich temperatur, Twój lekarz może doradzić odstawienie leków rozkurczowych oraz tych mających wpływ na proces pocenia się, stale zażywanych leków, także tych stosowanych przy schorzeniach psychicznych.

A to dlatego, że w odwodnionym organizmie stężenie leku staje się większe, a wtedy łatwo o jego przedawkowanie.
Jak chronić się przed negatywnymi skutkami upałów?  
 

Na podstawie: https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/jak-upal-w-miescie-wplywa-na-twoje-zdrowie-i-samopoczucie-aa-h5YF-KrPs-aRbH.html